Milyen növényt válasszak, ha szép sövényt szeretnék, ami gyorsan a kívánt méretre nő és egész évben takar?
Számtalan növény, fácska, bokor nevelhető sövényé, vannak köztük ehető gyümölcsűek, mint a mézalmácska vagy éppen szúrósak, ahogy a tűztövis, választhatunk lombhullatót, mint a népszerű csodasövény, vagy örökzöldet, tuját és persze virágos bokrokat, nyári orgonát, boglárkát és színes társait. A legtöbb növénnyel kapcsolatban ugyanazzal a kihívással szembesülünk: ami gyorsan nő, az rendszerint lombhullató, ami örökzöld, az viszont lassabban nő.
A gyors növekedésű lombhullatók közül „csodasövényként” a szilfa futott be szép karriert, valóban gyorsan nő, egyszerű, igénytelen, viszont az év hidegebb felében kopaszon árválkodik.
Ha folyamatos takarást szeretnénk elérni, csak örökzöld növények közül választhatunk. Ezek közül a tuja az örök favorit és mindenféle kertészeti változatban kapható. Bár relatíve lassan nő, mégis sokan választják sövénynek, talán csak a különféle betegségek és kártevők tudják majd letaszítani a trónról, miután rendkívül sok példány betegedett meg és száradt ki az elmúlt években, elcsúfítva a tuja sövények jelentős részét.
A magyar köznyelv tujának hív minden bokros fenyőt, a különféle ciprusok, hamisciprusok, tiszafák, borókák megannyi faja mind nevelhető örökzöld sövénnyé, a legtöbbjük a tujához hasonlóan mérsékelt, évente 20-30 cm-nél általában nem nagyobb növekedést produkál.
A lassabb növésű örökzöldek között nem csak fenyőket tartunk számon; puszpáng, kecskerágó, bangita, magyal, babérmeggy mind nevelhető sövénnyé, ehhez azonban jó pár év szükséges.
Ha az a célunk, hogy minél hamarabb összeálljon és takarjon a sövényfal, akkor alapvetően két választásunk marad: eleve nagy méretű, konténeres növényeket ültetünk, vagy határozottan gyors növésű növények közül választunk. Az idő pénz ebben az esetben is, a 120-150 cm feletti, nagy konténeres növények többszörös áron kerülnek forgalomba kisebb, esetleg szabadgyökeres társaikhoz képest. Ha ráérünk kivárni azt a néhány évet, amíg megnőnek a növényeink, jelentős összeget spórolhatunk kisebb növények beszerzésével, ezért cserébe le kell mondanunk a takarásról ezekben az években, valamint nekünk kell gondozni, felnevelni a csemetéket.
Nézzünk hát néhány gyors növekedésű örökzöldet, amiből hamar szép sövény nevelhető:
Az Arizóniai Ciprus (Cupressus Arizonica) a mi titkos favoritunk, e méltánytalanul kevéssé ismert ciprusfaj talán a legkiválóbb sövénynövény, gyönyörű zöldeskék színe, nagyon tempós növekedése – évente 100-150 cm – gyorsan igazán exkluzív falat varázsolhat a kertünkbe. Eredeti élőhelye száraz félsivatag hideg telekkel, a legellenállóbb ciprusfélék egyike. Tujákkal és más fenyőkkel ellentétben később sem kopaszodik fel, levelei nagyon jól bírják a nyírást és fenséges ciprusillatot árasztanak, különösen eső után. Bónuszként ezt a fajt nem fenyegetik a tujákat ritkító nyavalyák, hosszú távra tervezhetünk e növényekkel, elég csak megnézni például a Budai vár déli bástyájánál idős fákból álló, félkörív alakú pompás fasort. Magyarországon eddig csak olasz importból volt elérhető kínálat a kertészetekben, ahol a nagyobb növényeket bőven 10.000 Ft feletti áron lehet megvásárolni, ez komoly befektetést igényel már közepes méretű sövény esetén is. Idén ősszel viszont már 3000 Ft-ért is elérhetőek 120-160 cm-es növények, nagy 7-10 literes konténerben, ami idén akár 100 cm-ként elültetve egy éven belül összenő sövénynek, nyírható és eléri a 2-3 méteres magasságot.
Az Olasz Ciprus, amit Európai, Valódi és Örökzöld ciprusként is ismernek a ciprusfélék névadó faja (Cupressus Sempervirens), kecses, oszlopos formáját mindenki felismeri, aki járt már Olaszországban, vagy más Mediterrán országban. Gyorsan, évente akár 80-100 cm-t is nőhet. Kis lombszélessége, kecses, oszlopos növekedése miatt kis kertbe is nagyon jól beilleszthető, jelenléte növeli a teret kertünkben és különösen ott alkalmas sövénynek, ahol kevés hely áll rendelkezésre, amiből nem szívesen áldozunk 1-2 métert térelválasztásra, így például játszótér vagy medence köré is ideális lehet. Mivel nem nő szélesre, 50-60 cm-nél ne számoljunk nagyobb tőtávolsággal, ha összefüggő sövényt szeretnénk. Nyírást nem igényel, ha ez mégis szükségessé válik, mert például korlátoznánk a magasságát, vagy a ma divatos trend szerint formára nyírnánk, azt jól viseli. Mivel ez a növény is főleg olasz importból származik a kertészetekben, a nagyobb növényeknek az Arizóniai Ciprushoz hasonló, 10.000 Ft feletti ára van, idén ősszel viszont már 3000 Ft-ért is vehetünk 100-120 cm-es növényeket nagy, 7-10 literes konténerben, ami egy éven belül eléri a 180-200 cm-es magasságot. Az itthon szaporított és nevelt példányok megbízhatóan télállóak. Talajra nem igényes, szárazságtűrése mellett az öntözést – hasonlóan a többi ciprushoz – gyorsabb növekedéssel hálálja meg.
Leyland Ciprus, vagy nálunk latin neve (Cupressocyparis Leylandii) után csak leylandi-nak hívott hibridciprus egy terméketlen, csak ivartalanul, a hajtásvégek lemetszésével és gyökereztetésével szaporítható, igénytelen, a nyírást jól tűrő, mélyzöld színű örökzöld. Ideális körülmények között akár 100-150 cm-t is nő egy évben és mivel a hazai kertészek és termesztők is felfedezték az elmúlt években, jelentős mennyiségben és viszonylag olcsón elérhető, már 1-2000 Ft-ért beszerezhető 100 cm feletti magasságban, kis 3 literes konténerben. Talán csak az hozható fel ellene, hogy nem igazán dekoratív, értékes növény, ami a modern kertészet klónozva sokszorosított terméke, a célnak viszont tökéletesen megfelel, azaz gyorsan nő és egész évben takar. Sárga hajtású változatai sokkal dekoratívabbak, ezek lassabban nőnek és drágábbak is az alapfajnál.
A Bambuszt mindenki ismeri, de kevesen tudják milyen jó sövénynövény olyan helyen, ahol kordában lehet tartani a télen nyáron folyton növekvő és agresszíven terjeszkedő gyökérzetét. Kb 150 fagytűrő faja létezik, legtöbbjük örökzöld, a levelek, sőt a szár is el tud fagyni kemény teleken, amit a növény impozánsan rövid időn belül pótolni tud, hihetetlen növekedést diktálva; naponta átlagosan 25-28 cm-t nő, de van olyan fajtája, aminél 121 cm-t figyeltek meg egyetlen nap alatt…a bambusz kifejlett szára kiváló alapanyag mindenféle kerti és barkács munkához, míg leveleinek susogása kellemes hangulatot visz a kertbe. Gyökereinek távol tartása a kert többi részétől komoly fizikai akadályt, pl betonfalat igényel, nem javasolnánk oda, ahol a terjeszkedő gyökérzet gondot okozhat.