Barion Pixel
  • Hívjon most:
  • +36-20-312-72-31
  • Email:
  • info@czimmergarden.hu

Virágos kőris (Fraxinus ornus) 40-300+ cm

4 790 Ft129 000 Ft

Fraxinus ornus – A virágos kőris, a légies szépségű mediterrán elegancia

A Fraxinus ornus, vagyis a virágos kőris a kőrisek között igazi különlegesség. Nevét nem véletlenül kapta: tavasz végén, nyár elején sűrű, hófehér virágbugáival ejti rabul a kertet. A virágok nemcsak mutatósak, hanem finoman illatosak is, így a fa nemcsak látványban, hanem hangulatban is gazdagítja környezetét.

Ez a fajta Dél-Európából származik, de kiválóan alkalmazkodik a hazai éghajlathoz is. Kompaktabb méretű, légies megjelenésű, így kis- és közepes kertekbe is ideális, ahol egy-egy virágzó díszfa különleges karaktert adhat.

További információk

Méretek:

40-60 cm, 200+ cm 20l, 300+ cm 50l, 250+ cm FL

Leírás

A Fraxinus ornus, magyar nevén virágos kőris, a mediterrán és dél-európai tájak egyik legkedvesebb hangulatú, kisebb termetű kőrisfaja. A legtöbb kőrissel ellentétben nem elsősorban hatalmas mérete vagy erőteljes lombkoronája miatt értékes, hanem finom, illatos, krémfehér virágbugái miatt, amelyek tavasszal látványosan beborítják a koronát.

Természetes elterjedése Dél- és Közép-Európához, valamint a mediterrán térséghez kötődik. Magyarországon is előfordul, főként melegebb, szárazabb, meszes talajú élőhelyeken, karsztbokorerdőkben, molyhos tölgyesekben, napos domboldalakon. Ez a háttér jól mutatja egyik legfontosabb kertészeti értékét: a virágos kőris kifejezetten jól alkalmazkodik a szárazabb, melegebb, meszesebb viszonyokhoz.

Nevében az ornus fajnév régi latin növénynévből ered, magyar neve pedig tavaszi virágdíszére utal. A virágos kőris különösen jó választás lehet olyan kertekbe, ahol egy nem túl nagyra növő, természetes hatású, virágzó lombos fát szeretnénk. Laza koronája, fényes zöld levelei, illatos tavaszi virágai és jó szárazságtűrése miatt parkokban, előkertekben, nagyobb udvarokban és természetközeli kertkompozíciókban is értékes díszfa.


🌿 Főbb jellemzők

  • Latin név: Fraxinus ornus
  • Magyar név: virágos kőris
  • Növénytípus: lombhullató díszfa
  • Növekedés: közepes növekedésű
  • Végső magasság: kb. 8–12 m, kedvező körülmények között magasabb is lehet
  • Végső szélesség: kb. 5–8 m
  • Koronaforma: fiatalon szabályosabb, később kerekded vagy lazán szélesedő
  • Lombozat: páratlanul szárnyalt, élénk- vagy sötétzöld levelek
  • Virágzás: május körül
  • Virág: krémfehér, illatos, laza bugákban nyíló virágzat
  • Termés: lependéktermés, amely ősszel érhet
  • Őszi lombszín: sárgás, aranyos árnyalatú lehet
  • Díszérték: illatos virágzás, természetes habitus, jó szárazságtűrés
  • Fagytűrés:
  • Mésztűrés: jó; meszes talajokon is szépen fejlődik
  • Vízigény: alacsony vagy közepes; begyökeresedve szárazságtűrő
  • Fényigény: napos vagy világos, félárnyékos helyet kedvel

☀️ Ültetési hely és talajigény

A Fraxinus ornus napos, meleg fekvésben fejlődik a legszebben, és virágzása is ilyen helyen a leggazdagabb. Félárnyékot elvisel, de sűrűbb árnyékban koronája lazább, virágzása gyengébb lehet.

Talaj tekintetében alkalmazkodóképes, de különösen jól érzi magát jó vízelvezetésű, meszes, középkötött vagy kissé szárazabb talajokon. A túl nedves, pangó vizes, levegőtlen talajt nem kedveli. Melegebb, szárazabb fekvésekben, ahol sok más díszfa nehezebben boldogul, a virágos kőris jó választás lehet.

Magyarországi kertekben különösen értékes, mert jól tűri a meszes talajokat, a nyári meleget és a mérsékeltebb szárazságot. Városi környezetben is használható, ha elegendő gyökérteret kap.


🧤 Gondozási tanácsok

A virágos kőris könnyen nevelhető, viszonylag kevés gondozást igénylő fa. Ültetés után az első években rendszeres öntözést igényel, hogy megfelelően begyökeresedjen. Később jó szárazságtűrésének köszönhetően már kevesebb vízzel is beéri, bár hosszan tartó aszály idején meghálálja a mélyebb öntözést.

Metszést általában csak fiatal korban, koronaalakítás céljából igényel. Érdemes egy erős vezérhajtást és stabil ágrendszert kialakítani. Később elegendő a sérült, elszáradt vagy rossz irányba növő ágak eltávolítása.

A talajtakarást fiatal korban meghálálja, különösen szárazabb fekvésben. Tápanyagban szegény talajon tavasszal mérsékelt komposzt- vagy szervesanyag-utánpótlás segítheti a növekedést, de túlzott trágyázást nem igényel.


🏡 Felhasználási lehetőségek

A Fraxinus ornus sokoldalúan használható, különösen ott, ahol egy közepes termetű, virágzó, szárazságtűrő lombos fára van szükség.

Felhasználható:

  • kisebb és közepes kertek díszfájaként,
  • előkertekben,
  • parkfaként,
  • utcafásításban, megfelelő gyökértérrel,
  • természetes hatású kertekben,
  • mediterrán hangulatú vagy szárazságtűrőbb növénytársításokban,
  • nagyobb gyepfelületek szoliter fájaként,
  • méhbarát, beporzóbarát kertekben.

Látványos tavaszi virágzása miatt olyan helyre érdemes ültetni, ahol májusban jól látható, például bejárat, előkert, pihenőkert vagy gyepfelület közelébe.


🌿 Társítási ötletek

A virágos kőris jól illik természetes, melegebb hangulatú növénykiültetésekbe. Társítható például:

  • Cotinus coggygria fajtákkal,
  • Elaeagnus × ebbingei változatokkal,
  • Cotoneaster fajokkal,
  • Cornus fajokkal,
  • Rhamnus alaternus növénnyel,
  • Quercus cerris vagy Quercus robur fiatalabb példányaival nagyobb területen,
  • Pennisetum, Stipa és Calamagrostis díszfüvekkel,
  • Perovskia, Salvia, Achillea, Gaura és Lavandula jellegű évelőkkel.

Világos virágzata különösen szépen érvényesül sötétebb lombú cserjék, örökzöld háttérnövények vagy természetes díszfüves ültetések mellett.


✨ Érdekességek

A virágos kőris egyik különlegessége, hogy a manna-kőrisek csoportjához tartozik. A régi időkben egyes területeken a fa kérgéből kicsorgó, megszilárduló édes nedvet „mannának” nevezték, és különböző célokra használták.

Virágai nemcsak szépek, hanem illatosak is, ezért tavaszi virágzáskor a fa körül kellemes, finom illat érezhető. A virágzatok laza, habos megjelenése miatt a fa májusban szinte világító, krémfehér koronát kap.

Természetközeli kertekben azért is értékes, mert nem idegen hatású díszfa: európai fajként jól illeszkedik a hazai tájképi hangulatba, miközben virágzásával a klasszikus díszfák szintjén nyújt látványt.


✅ Összegzés

A Fraxinus ornus, vagyis a virágos kőris, elegáns, közepes termetű, illatos virágú lombhullató díszfa. Napos, meleg fekvésben, jó vízelvezetésű, akár meszesebb talajon fejlődik a legszebben, és begyökeresedve jól tűri a szárazabb időszakokat is.

Különösen ajánlható magyarországi kertekbe, ahol fontos a szárazságtűrés, a mésztűrés és a természetes megjelenés. Tavaszi, krémfehér virágzása, laza koronája és visszafogottan elegáns habitusa miatt előkertekben, parkokban, nagyobb udvarokban és természetközeli ültetésekben is értékes választás.

További információk

Méretek:

40-60 cm, 200+ cm 20l, 300+ cm 50l, 250+ cm FL

Futárszolgálat szállítási díjak: 1-5 kg: 2990 Ft. 5-10 kg: 3990 Ft. 10-20 kg: 4990 Ft. 20-30 kg: 6990 Ft. Túlméretes, nagy súlyú (30 kg vagy 150 cm felett) növényeket és nagyobb megrendelést saját gépjárművel szállítunk, egyéni kalkuláció és ajánlat alapján.
error: Content is protected !!